Popis podujatia
Smetana, Mahler, Dvořák
Slovenská filharmónia
Daniel Raiskin dirigent
Adam Plachetka basbarytón
Jana Kurucová mezzosoprán
Bedřich Smetana
Gustav Mahler
Antonín Dvořák Valdštýnův tábor, symfonická báseň, op. 14
Chlapcov zázračný roh / Des Knaben Wunderhorn (výber)
Symfónia č. 9 e mol Z nového sveta, op. 95
Všetci iste poznajú symfonické básne z cyklu Má vlast Bedřicha Smetanu, nie každý však vie, že im predchádzala trilógia symfonických básní zo škandinávskeho prostredia. Smetana ju napísal počas pôsobenia vo Švédsku na literárne námety, pričom ho ku komponovaniu povzbudil i Franz Liszt. Druhá z básní, Valdštýnův tábor, pojednáva o dni a noci vo vojenskom tábore. Dvadsaťštyri piesní pre hlas a klavír alebo orchester napísal Gustav Mahler na texty ľudových piesní z rovnomennej zbierky Chlapcov zázračný roh. Dirigent Bruno Walter prirovnáva objavenie zbierky k nájdeniu duševného domova: „našiel to spodobené tak, ako to cítil: prírodu, zbožnosť, túžbu, lásku, lúčenie a rozchod, noc, smrť, duchov a bytosti nadprirodzené, mladistvú jarosť, detské laškovanie, podivuhodný humor – to všetko v ňom žilo ako v tých básňach, a začali tryskať jeho piesne.“ Zahraničným pobytom bola inšpirovaná aj „Novosvetská“ symfónia Antonína Dvořáka. Život v Amerike a prebiehajúca diskusia o povahe tamojšej hudby vyústila do skomponovania tohto úžasného diela. Recenzenti newyorskej premiéry považovali Dvořákov hudobný počin za „lekciu pre amerických skladateľov“.
Po boku šéfdirigenta Slovenskej filharmónie Daniela Raiskina sa predstavia dvaja operní sólisti. Mezzosopranistka Jana Kurucová, ktorá je sólistkou Staatsoper v nemeckom Hamburgu, pomáha počas posledných rokov aj na klinike, kde Buteykovou metódou zmierňuje negatívne dopady covidu-19 u pacientov s ťažšími respiračnými problémami. Pražský basbarytonista Adam Plachetka je doma aj na svetových pódiách ako Metropolitná opera v New Yorku, Viedenská štátna opera, londýnska Covent Garden či Teatro alla scala.
Štvrtok 20.2.2020 o 19.00 h, Koncertná sieň SF, cyklus C
Cena vstupenky: 15 Eur
Zagar, Grieg, Sibelius
Slovenská filharmónia
Robert Kružík dirigent
Jinsang Lee klavír
Peter Zagar Monolit (premiéra diela na objednávku SF)
Edvard Hagerup Grieg Koncert pre klavír a orchester a mol, op. 16
Jean Sibelius Symfónia č. 6 d mol, op. 104
Peter Zagar je jedným z autorov, ktorí svetu dokazujú, že je možné byť „moderným" aj na základe rešpektu voči minulosti; voči mýtickej minulosti, v ktorej sa hudba nachádza v akejsi monolitnej, substančnej podobe. Klavírny koncert Edvarda Griega vznikal ešte v čase skladateľovho tvorivého rozletu a získal si obdiv aj náročného Franza Liszta. Vďaka nemu Grieg získal štipendium pre štúdium v Nemecku. Grieg v Klavírnom koncerte našiel „konsenzus" medzi európskou a škandinávskou hudbou; Jean Sibelius sa vo svojich posledných skladbách, a aj v Šiestej symfónii celkom izoloval od diania vôkol seba a v tichu lesnej rezidencie Ainola hľadal prepojenie hudby na večnosť prírody. Slovenský dirigent Ondrej Olos je absolventom brnianskej JAMU. Je držiteľom Ceny Leoša Janáčka. Od roku 2006 pôsobí v Janáčkovej opere Národného divadla Brno. Pravidelne spolupracuje s Filharmóniou Brno a ako klavirista vystupuje so slovenským huslistom Milanom Paľom.
40% zľava zo vstupenky platí pre dôchodcov, študentov a ŤZP po predložení príslušného preukazu
Pre imobilných návštevníkov na vozíčku sú vyhradené miesta na prízemí A Koncertnej siene SF vľavo vedľa miesta 1 radov XIX, XXI.
Ticketportal je garancia pravosti vstupeniek
Na stránkach spoločnosti Ticketportal si kupujete vždy originálne vstupenky na dané podujatie.
Spoločnosť Ticketportal nezaručuje pravosť vstupeniek zakúpených na sekundárnych portáloch predaja (napr. Viagogo), nemá s nimi nič spoločné a ani tento spôsob predaja nepodporuje.