Detail info
Close

Organové dni v Piešťanoch 2024 - 25. ročník medzinárodného festivalu

Organové dni v Piešťanoch 2024 - 25. ročník medzinárodného festivalu

Miesto:

Vstupenky

Popis podujatia

Od roku založenia na festivale zaznela viac než stovka koncertov, a to nielen sólových recitálov, ale aj koncertov organ plus (husle, trúbka, trombón, panova flauta, sólový spev). Poslucháči si mohli vypočuť aj zvuk organu so zborom a orchestrom. Festival hostil umelcov z väčšiny európskych krajín, Japonska a USA. Stálicou festivalu je amerických organový virtuóz pôsobiaci na Slovensku David di Fiore. Prvé dva koncerty tohto podujatia sa už tradične  konajú v Piešťanských kostoloch s podporou mesta Piešťany. Väčšina koncertov však prebieha v koncertnej sále Domu umenia Slovenskej filharmónie. Organové dni v Piešťanoch sa stali neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho leta nielen pre obyvateľov mesta, ale aj pre turistov a kúpeľných hostí.

 

21.8.2024 19.30 hod.

Názov:  Organové dni v Piešťanoch SIMONA ŠATUROVÁ – spev  MILOŠ VALENT – husle  STANISLAV ŠURIN – organ

 

Popis:

Simona Houda-Šaturová je vyhľadávanou interpretkou Mozarta a repertoáru talianskeho belcanta, ako aj renomovanou koncertnou speváčkou. K vrcholom posledných sezón patrí Mozartova trilógia (Mozart – Da Ponte) v Théâtre Royal de la Monnaie v Bruseli, kde pravidelne vystupuje.

Spolupracuje s najvýznamnejšími svetovými orchestrami ako napríklad s Viedenskými a Mníchovskými filharmonikmi, TokyoSymphony Orchestra, Českou filharmóniou, Orchestra del Maggio Musicale Fiorentino, Boston Symphony Orchestra, TanglewoodMusic Festival, Mozarteumorchesterv rámci Salzburger Festspiele, Orchestre National de Paris, Théâtredu Châtelet in Paris, Opéra de Monte-Carlo, Frankfurt Opera, AthensC oncert Hall Megaron, New York’sCarnegieHall, Vienna’sKonzerthausa Musikverein, Tonhalle Zürich, SuntoryHallv  Tokiu, mníchovskou Herkules-Saalatď. Simona spolupracovala s prominentnými dirigentmi ako ChristophEschenbach, ManfredHoneck, FabioLuisi, HerbertBlomstedt, Adam Fischer, Robert Jindra, Emmanuel Villaume, Christopher Hogwood a iní. Okrem Théâtre Royal de la Monnaie v Bruseli hosťuje pravidelne v AaltoTheaterv Essene a Národnom divadle v Prahe. Simona sa narodila v Bratislave a vyštudovala tamojšie konzervatórium. Svoje vzdelanie si rozšírila na majstrovských kurzoch Ileany Cotrubas vo Viedni a MargreetHonigovej v Amsterdame. Je držiteľkou Ceny Nadácie Waltera a Charlotte Hamel za vynikajúce vokálne výkony (Lübeck, 2007) a Ceny Thálie za najlepší operný výkon roku 2001. Viacero významných ocenení získala aj za svoju bohatú nahrávaciu činnosť, napr. profilové CD HaydnArias bolo ocenené časopisom TheGramophone cenou „Editor’sChoice 2009“, nahrávka Mahlerovej Symfónie č. 2 Vzkriesenie s Philadelphia Orchestra získala ocenenie „SupersonicAward“ a tiež „Preis der deutschenSchallplattenkritik“. Obe tieto ceny získala aj nahrávka Requiem a Miserere skladateľa Johanna Adolfa Hasseho s Drážďanským barokovým orchestrom.S barokovým orchestrom Collegium 1704 a jeho dirigentom Václavom Luksom realizovala nahrávku Te Deum Karola Kurpinského. Pre Slovenský hudobný fond nahrala piesňový cyklus Ad astra Eugena Suchoňa. Vo filme IlBoemo, oceneného hlavnou cenou Český lev, prepožičala hlas primadoneCaterineGabrielli.

 

Stanislav Šurin študoval hru na organe v Bratislave (I. Sokol), vo Viedni a v Grazi (J. Trummer). Spolupracovalso Slovenskou filharmóniou, s ktorou uviedol viaceré skladby pre organ a orchester. Sólisticky účinkoval v roku 2000 aj National Symphony Orchestra Taiwan pri premiérovom uvedení Janáčkovej Glagolskej omše na Tchajwane. Organové recitály hral  v Európe, USA, Mexiku, Kanade, Japonsku, Hongkongu, Rusku, Uzbekistane a Kazachstane. Je zakladateľom a organizátorom viacerých organových festivalov. Pôsobí ako poradca pri opravách a rekonštrukciách historických organov a pri stavbách nových organov (napr. Slovenská filharmónia, Katedrála sv. Martina                             v Bratislave). Venuje sa aj kompozícii. Je autorom Trnavskej omše a viacerých duchovných aj svetských skladieb. V roku 2009 mu bola za mimoriadny prínos k odkazu diela Johanna Sebastiana Bacha pre súčasníkov udelená cena Sebastian a v roku 2016 mu Konferencia biskupov Slovenska za „osobný prínos do kresťanských hodnôt v kultúre na Slovensku“ udelila cenu FraAngelica. V roku 2022 obdržal v sicílskom meste CefalúCenu Federica II.

 

Miloš Valent absolvoval Konzervatórium v Žiline a VŠMU v Bratislave v triede Bohdana Warchala. Záujem o starú hudbu ho priviedol do súboru Musica aeterna. V roku 1995 založil vlastný komorný súbor Solamente naturali, ktorého názov („iba prirodzenosť“) je synonymom jeho umeleckého kréda  ̶ podstatou v oživení „starej hudby“ sú spontánnosť a prirodzenosť vychádzajúce zo schopností improvizácie a skúseností v oblasti ľudovej hudby. So súborom nahral 23 CD v ktorých veľkú časť tvoria nahrávky  zo slovenských zbierok a archívov 17 a 18.storočia. Vďaka dlhoročnému umeleckému partnerstvu s americkým lutnistom Stephenom Stubbsom vznikli mnohé projekty pre husle a lutnu. Pedagogicky pôsobil na KUG v Grazi, viedol majstrovské kurzy na Musik Högskolan v Malmö, Conservatoire de Musique v Ženeve, Hochschule für Kunst v Brémach,Eastman School of music, Boston early music festival a  na Týnskej škole v Prahe. Vďaka koreňom v tradícii folklóru a schopnosti improvizácie je považovaný za všestranného hudobníka (projekty s Bjarte Eike, Dowland Project, Holland Baroque Society, Ritornello). Okrem starej hudby sa venuje crossoverprojektom a spolupracuje s nórskym jazzovým hudobníkom Jonom Balke (Siwan).

 

 

Program:
Georg Friedrich Händel                  Süße Stille, sanfte Quelle, HWV 205                      

Johann Sebastian Bach                   Toccata et fuga d-Moll, BWV 565                          

Georg Friedrich Händel                  Oh had I Jubals lyre (Josua, HW 64)                       

Giovanni Battista Pergolesi             Siciliana                                                                                                                    

Wolfgang Amadeus Mozart            Laudate Dominum KV 339                                      

Myroslaw Skoryk                             Melodia                                                                    

Stanislav Šurin                                 Štyri mariánske antifóny

                                                           Ave Maria

Salve Regina

                                                           Ave Regina Coelorum

                                                           Alma Redemptoris Mater                                         

Jiří Ropek                                         Variations on „Victimae Paschali Laudes“              
----------------------------------------------------------------------------------------

 

27.8.2024 19.30 hod.

Názov:  Organové dni v Piešťanoch DAVID DI FIORE, organ / USA – SK

 

Popis: 

David di Fiore odštartoval svoju medzinárodnú kariéru pred 35 rokmi recitálom v Katedrále Notre-Dame v Paríži (1. marec 1987). V súčasnosti pôsobí na Katedre hudby Katolíckej univerzity v Ružomberku, kde vyučuje hru na organe, dejiny organu a organovej literatúry, stavbu organa, improvizáciu, liturgickú hru a dirigovanie zboru. V Cathédrale Sainte-Croixd'Orléans vo Francúzsku a následne na festivale Vivat VoxOrgani v Banskej Bystrici oslávil v roku 2017 svoj jubilejný 1000. verejný koncert. Za posledných 35 rokov vystúpil na množstve organových festivalov v Rakúsku, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku, Česku a Slovensku, ako aj vo Francúzsku a Taliansku. V Severnej Amerike účinkoval na festivaloch v Kanade, na medzinárodnom Festivale v Morelia v Mexiku (najstarší organový festival na západnej pologuli), na Medzinárodnom organovom festivale v Guadalajara, na Puerto Vallarta Arts Festival a organové recitály odohral v mnohým mestách USA. Jeho diskografia obsahuje CD nahrávku francúzskej hudby Les Amoureux de l‘Orgue, slovenské nahrávky The Grand Organ of the Castle Church in Kremnica, č. 1-3 (Slovart), recitály z Graz Orgelfest, DVD z jeho recitálu v rámci Trnavských organových dní 2008 (ed. M. Walcker-Mayer) a CD nahrávku jeho koncertu v Katedrále Sv. Martina v Bratislave (Tribusmusicae). Jeho nahrávka cyklu „Jób“ od Petra Ebena s recitáciou v podaní herca DodaŠamaja a RachelTaber-Hamilton vyšla v roku 2024 vo vydavateľstve Tribus Musicae. Všetkých osem častí tohto diela dvakrát predviedol na Slovensku a raz v USA. David di Fiore bol žiakom francúzskej organistky Odile Pierre. Ako sólista, dirigent, korepetítor a praktický organista pôsobil v katolíckej Arcidiecéze mesta Seattle, v Národnej asociácii metodistických hudobníkov a na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Od Národnej katolíckej vzdelávacej asociácie získal v Spojených štátoch ocenenie „Distinguished Graduate“. V Mexiku, v Rumunsku a na Slovensku bol ocenený za „mimoriadnu účasť“ na medzinárodných organových festivaloch. V roku 2009 získal ocenenie za svoj prínos pre organový svet a za jeho recitály, ktoré mu udelilo občianske združenie ArsAntePortas. Americké združenie organistov (Seattle) mu udelilo vyznamenanie za jeho prínos k medzinárodnému šíreniu umenia. Svoje 50. výročie od začiatku umeleckej kariéry oslávil v roku 2020 slávnostnými koncertmi v Banskej Bystrici, Ružomberku a v Trnave.

 

Program:

Martin Shaw                                     Grand Processional

Johann Sebastian Bach                   O Mensch Bewein' Dein' Sünde Gross, BWV 622

Claude Balbastre                              Quand Jesus naquit à Noël

César Franck                                    Chorál č. 2 h mol

Noel Rawsthorne                              Hornpipe Humoresque

Petr Eben                                          Jób

                                                            IV. Longing for Death

                                                           VIII. God´s Reward

Henri Mulet                                      Esquisses Byzantines

                                                            Rosace

Felix Alexandre Guilmant               Sonáta č. 1 d mol

III.  Final

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

 

3. 9. 2024 19.30 hod.

Názov:  Organové dni v Piešťanoch INGRIDA GÁPOVÁ, spev  MARTIN BAKO, organ

 

Popis:

Martin Bako absolvoval štúdium na organovom oddelení Hudobnej a tanečnej fakulty VŠMU v Bratislave v triede profesora Jána Vladimíra Michalka. Popri interpretácií organovej literatúry sa aktívne venuje aj organovej improvizácií. Ako interpret a improvizátor sa predstavil na medzinárodných organových festivaloch na Slovensku i  v mnohých európskych štátoch. Martin Bako pôsobí aj ako organár. V rokoch pracoval 2001 – 2004 v reštaurátorskej dielni Jána Valoviča zo Serede. Aktívne sa podieľal aj na stavbe nového dómskeho organa v Bratislave pod vedením legendárneho organárskeho majstra Geralda Woehla. Spolupracoval so Slovenskou filharmóniou, Štátnou filharmóniou Košice a Slovenským komorným orchestrom Žilina. Vyučoval na „Orgelsommerkurze“ v nemeckom Zittau, je členom odbornej komisie Slovenského hudobného centra pre historické organy. V rokoch 2008 - 2014 bol titulárnym organistom korunovačného Dómu sv. Martina v Bratislave, kde spolu so Stanislavom Šurinom inauguroval v roku 2010 nový organ sv. Alžbety. V súčasnosti sa venuje opravám organov, organologickej a koncertnej činnosti.

 

Ingrida Gápová, sopranistka, rodáčka zo Slovenska, začala študovať hudobnú výchovu, klavír a spev ako šesťročná. Vyštudovala spev a herectvo na Hudobnej akadémii F. Nowowiejskiego v Bydgoszczi (Poľsko), kde bola v rokoch 2009 – 2014 členkou akademického zboru a získala titul PhD. Dvakrát bola štipendistkou ministra kultúry a národného dedičstva v Poľsku. Ako sólistka spolupracuje s Baltskou operou v Gdaňsku, Národným divadlom Varšava, Opera Nova Bydgoszcz,  Slovenským nádorným divadlom, Moravsko-Slezským divadlom Ostrava, Vroclavskou operou, Varšavskou komornou operou, Barokovým operným festivalom Varšava. Ingrida spieva s najlepšími orchestrami v Poľsku a udržiava si špeciálny vzťah s Varšavskou národnou filharmóniou. S nimi spievala pod vedením dirigentov ako Ton Koopman či Jacek Kaspszyk. Maestro Kaspszyk si ju vybral, aby predniesla 4. symfóniu G. Mahlera s Varšavským národným orchestrom vo Festspielhaus Bregenz (Rakúsko), Muziekgebouw Eindhoven (Holandsko) a Kölner Philharmonie (Nemecko). V roku 2015 vyhrala pamätnú cenu Selmy D. a Leona Fishbachovcov na speváckej súťaži London Handel Singing Competition 2015, čo jej umožnilo vystúpiť vo Fínsku s Helsinki Baroque Ensemble Orchestra (HEBO).V sezóne 2019/2020 umelkyňa vystupovala ako Susanna a Pamina počas turné po Japonsku s Varšavskou komornou operou a okrem iného aj v Tokiu Bunka Kaikan. S Goldberg Baroque Ensemble nahrala svetové premiéry „Vianočné kantáty z Gdanska 18. storočia“ (2010), „Pôstne kantáty z Gdanska 18. storočia“ (2011), „Passio Christi“ (2012) Johanna Balthasara Christiana Freisslicha, „Gdanské barokové kantáty“. Tieto posledné dve diela boli v Poľsku nominované na „Fryderyk Music Awards 2013 a 2016“.S rovnakým súborom sa v máji 2022 zúčastnila prestížneho projektu Moniuszko_150, koncerty k 150. výročiu úmrtia Stanisława Moniuszka sa konali vo Vilniuse a Berlíne. Ingrida uviedla svetovú premiéru „Spoon River“ skladateľa A. Nowaka a multimediálneho umelca A. Dudeka, dielo, ktoré si objednal festival Varšavská jeseň na otvorenie jeho 56. ročníka v roku 2013. V sezóne 2023/2024 sa stala členkou Opéra de Monte-Carlo v Monaku.

 

 

Program:

Johannes Brahms     Elf Choralvorspiele, op. 122

(1833 – 1897)             2. Herzliebster Jesu

                                    3. O Welt, ich muss dich lassen

                                    5. Schmücke dich, o liebeSeele

                                    6. O wieseligseidihrdoch, ihrFrommen 

 

Antonín Dvořák          Biblicképísně op. 99

(1841 – 1904)             1. Oblak a mrákota jest vůkolNěho

                                    2. Skrýšemá a pavézamá

                                    3. Slyš ó Bože, slyšmodlitbumou

                                    4. Hospodin jest můjpastýř

                                    5. Bože! Bože! Píseňnovou 

 

Johannes Brahms     Elf Choralvorspiel, op. 122

                                    7. O Gott, du frommer Gott

                                    8. Es iste in Ros´entsprungen

10. Herzlich tut michverlangen

11. O Welt, ich muss dich lassen                       

 

Antonín Dvořák        Biblicképísně op. 99

                                    6. Slyš, ó Boževolánímé

                                    7. Přiřekáchbabylonských

                                    8. Popatříž na mne a smiluj se nade mnou

                                    9. Pozdvihuji očí svých k horám

                                    10. Zpívejte Hospodinu píseň novou

 

César Franck             Choral č. 1, E dur

(1822 – 1890)

------------------------------------------------------------------------------------------------- 

 

7. 9. 2024 19.30 hod.

Názov:  Organové dni v Piešťanoch  JUAN PARADELL SOLÉ, organ

 

Juan Paradell Solé je emeritným titulárnym organistom Pápežského zboru Sixtínskej kaplnky. Pravidelne vystupuje na liturgických sláveniach celebrovaných pápežom v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne. Je taktiež menovaný doživotným prvým organistom Pápežskej baziliky Santa Maria Maggiore v Ríme. Na Hudobnom konzervatóriu „L. Refice” vo Frosinone pôsobí ako profesor organovej hry a gregoriánskeho chorálu. Juan Paradell Solé je čestným predsedom spoločnosti „Les Amis de l’Orgue Merklind‘Obernai“ (Franzúzsko), čestným umeleckým riaditeľom spoločnosti „Vallinmusica“ (Taliansko) a čestným prezidentom spoločnosti „Settembre Organistico Fabrianese.“ Narodil sa v Igualada (Barcelona) v Španielsku. Svoje hudobné štúdia začal pod vedením gregorianistuP. Alberta Foixa. Organ študoval u profesora Montserrata Torrenta na Hudobnom konzervatóriu v Barcelone. V roku 1973 sa presťahoval do Ríma, aby pod vedením profesora monsignora V. Miserach  pokračoval v štúdiu organovej hry a kompozície. Po ukončení štúdií v Ríme tri roky študoval v Nemecku u profesora G. Kaunzingera. Každý rok odohrá množstvo koncertov v celej Európe, Rusku, Sýrii, Libanone, USA a v Južnej Amerike, a to v rámci najvýznamnejších medzinárodných organových festivalov.Nahrával pre Taliansky národný rozhlas a televíziu, pre Vatikánske rádio, pre nemecké Radio Berlín, Bayerischer Rundfunk, brazílske S. Paulo Radio či pre Catalunya Music. Taktiež vystupoval v talianskych a španielskych televíznych programoch. So speváckym zborom „Polifonisti Romani“ nahral dva CD nosiče s dielami L. Perosiho a V. Miserachsa. Pod francúzskou značkou Pamina nahral CD Duo organ, ďalšie CD pre ElleDiCi a niekoľko CD a DVD s Pápežským zborom sixtínskej kaplnky.

 

 

JUAN PARADELL SOLÉ, organ / ES - IT

 

Fray Cristobal de San Jeronimo                Tiento de tonadas

(17. stor)

 

Johann Sebastian Bach                               Tokáta d mol, BWV 538 (dórická)   

(1685 – 1750)                                                Nun Komm' der HeidenHeiland, BWV 659

 

Antonio Vivaldi                                            Concerto D dur, RV 93

(1678 – 1741)

 

Eduardo Torres                                           Berceuse

(1872 – 1934)

 

Julien Bret                                                    Images de Paris

(*1974)                                                          Gare Saint-Lazare

                                                                       Pont-Neuf

                                                                       Notre-Dame

                                                                       Val-de-Grâce

                                                                       Jardin de Luxembourg

                                                                       Tour Eiffel

 

 

Johannes Matthias  Michel                         Toccata Jazzica  (Suite Jazzica)

(*1962)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

VSTUPNÉ: 16 eur

4. rad 5 – 30;   5. rad 1 – 30;   12. rad 1 – 34  
ZTP, Zľavnené vstupné: 2 euro – 4.. rad č. 1 a 2
ZTP, Zľavnené vstupné: 1 euro – 4.  rad č. 3 a 4 


Ticketportal je garancia pravosti vstupeniek

Na stránkach spoločnosti Ticketportal si kupujete vždy originálne vstupenky na dané podujatie.

Spoločnosť Ticketportal nezaručuje pravosť vstupeniek zakúpených na sekundárnych portáloch predaja (napr. Viagogo), nemá s nimi nič spoločné a ani tento spôsob predaja nepodporuje.

Galéria

picture Organové dni v Piešťanoch 2024 - 25. ročník medzinárodného festivalu
picture Organové dni v Piešťanoch 2024 - 25. ročník medzinárodného festivalu
picture Organové dni v Piešťanoch 2024 - 25. ročník medzinárodného festivalu
picture Organové dni v Piešťanoch 2024 - 25. ročník medzinárodného festivalu
picture Organové dni v Piešťanoch 2024 - 25. ročník medzinárodného festivalu
picture Organové dni v Piešťanoch 2024 - 25. ročník medzinárodného festivalu
picture Organové dni v Piešťanoch 2024 - 25. ročník medzinárodného festivalu
Top