Vážený zákazník, práve prebieha prednostný predaj pre držiteľov prístupového hesla. Nákup bez hesla bude umožnený od %ValidDate%. Po tomto čase budú vstupenky sprístupnené na predaj širokej verejnosti.
práve ste sa zaradil do poradia zákazníkov čakajúcich pred Vami. Ste
v poradí, hneď ako na Vás príde rad, budete automaticky presmerovaný do hľadiska. Po opustení stránky alebo obnovení stránky Vás systém zaradí na koniec poradia čakajúcich zákazníkov.
Ďakujeme! Váš Ticketportal.
Nastavenie strážneho psa
Strážny pes je služba, ktorá Vám postráži uvoľnené miesta a vytvorí Vám rezerváciu na základe Vašej požiadavky i vo vašej neprítomnosti a zašle Vám mail s rezerváciou a s pokynom ako dokončiť nákup.
Orientačný plán hľadiska
Mapa hlediště je pouze orientační. Na této mapce si nelze vybrat místo. Podívejte se, kde byste chtěli sedět a pokračujte níže.
Štvrtok 07.11.2024 19.00 h, Koncertná sieň SF, cyklus D
Piatok 08.11.2024 19.00 h, Koncertná sieň SF, cyklus E
Dvořák, Čajkovskij
Slovenská filharmónia Daniel Raiskindirigent Jan Voglerviolončelo
Antonín Dvořák Koncert pre violončelo a orchester h mol, op. 104
Piotr Iľjič Čajkovskij Symfónia č. 5 e mol, op. 64
Nemecký violončelista Jan Vogler na svojich koncertoch často prepája hudbu s literatúrou. Dôkladne preštudovaná je v jeho repertoári i Dvořákova tvorba pre violončelo, komorné diela
nahral na CD v roku 2022 s mladými hudobníkmi z Moritzburg festivalu. Violončelový koncert h mol nahral s Newyorskou filharmóniou ešte v roku 2005, pričom sa na CD v aranžmáne objavujú aj Cigánske melódie, op. 55 a americké piesne. Tie odkazujú
na kontext vzniku tohto mimoriadne obľúbeného diela Antonína Dvořáka, ktoré skomponoval v poslednom roku svojho pôsobenia v USA. Výber violončela ako sólového nástroja
prekvapil Dvořákových priateľov, pretože skladateľ zastával názor, že violončelo „nahoře huhňá a dole brumlá“. Nový pohľad na zvukové ambície nástroja Dvořák pravdepodobne nadobudol po premiére koncertu jeho kolegu violončelistu i skladateľa Victora Herberta. Inštrumentácia diela ho natoľko zaujala, že si požičal partitúru a o pol roka neskôr sa aj sám pustil do písania, tak sa zrodilo legendárne dielo.
Piotr Iľ jič Čajkovskij si vo svojich poznámkach k úvodu Symfónie č. 5, op. 64 zapísal: „Úplná rezignácia pred osudom, pred nevyspytateľným riadením prozreteľnosti.“ Hoci stále patrí k ikonickým a najhrávanejším dielam, Čajkovskij s ňou nebol spokojný. V liste svojej mecenáške Nadežde von Meck napísal: „Už som svoju symfóniu uviedol v Petrohrade aj v Prahe, ale prišiel som na to, že je to omyl.“ Čas mu nedal za pravdu, symfónia je príkladom splynutia európskej tradície hudobného symfonizmu s ruskou národnou hudbou a dodnes obhajuje svoje miesto na koncertných pódiách.
Ticketportal je garancia pravosti vstupeniek
Na stránkach spoločnosti Ticketportal si kupujete vždy originálne vstupenky na dané podujatie.
Spoločnosť Ticketportal nezaručuje pravosť vstupeniek zakúpených na sekundárnych portáloch predaja (napr. Viagogo), nemá s nimi nič spoločné a ani tento spôsob predaja nepodporuje.