Detail info
Close

Dokážeme rozpoznať inteligentný život vo vesmíre?

Dokážeme rozpoznať inteligentný život vo vesmíre?

Miesto:

Vstupenky

Popis podujatia

Vedecká diskusia ESET Science Award je v anglickom jazyku bez prekladu.

Dokážeme rozpoznať inteligentný život vo vesmíre?
 

Pozrite si diskusiu nositeľa Nobelovej ceny a astrofyzika Michela Mayora a astrofyzika a zakladateľa festivalu Starmus Garika Israeliana s popularizátorom vedy Davidom Eicherom o možnostiach objavenia inteligentného života mimo našej planéty, slnečnej sústavy a galaxie. Ako ďaleko sme od stretnutia s inteligentným životom? Čo by sme mali robiť, keď naň narazíme? Mal by sa výskum vesmíru zamerať na hľadanie inteligentného života alebo ďalších zdrojov pre našu planétu? Diskusiu organizuje Nadácia ESET v spolupráci s festivalom Starmus, ktorý sa uskutoční v Bratislave v máji 2024, aby odštartoval celosvetovú diskusiu o "budúcnosti našej domovskej planéty", ktorá je témou festivalu Starmus VII. 

O Michelovi Mayerovi

Profesor Michel Mayor pôsobí ako astrofyzik na Ženevskej univerzite vo Švajčiarsku. V roku 1995 objavil spolu s Didierom Quelozom prvú exoplanétu – planétu mimo slnečnej sústavy – 51 Pegasi b. Tá obieha 51 Pegasi, hviezdu podobnú Slnku, ktorá sa nachádza v našej galaxii, Mliečnej ceste. Profesor Mayor je držiteľom švajčiarskej Ceny Marcela Benoista za svoje pracovné zásluhy a ich význam pre ľudský život. V roku 2000 obdržal Balzanovu cenu a v roku 2004 Medailu Alberta Einsteina. V roku 2005 bol ocenený cenou Shaw Prize za astronómiu, v roku 2015 Kjótskou cenou, v roku 2017 Wolfovou cenou a v roku 2019 Nobelovou cenou. So svojím tímom má zásluhy na objavení veľkej časti všetkých známych exoplanét v Mliečnej ceste, dodnes ich je asi 5000. Michel Mayor je hlavným riešiteľom na planetárnom prieskume v zariadení HARPS, ktoré objavuje čoraz viac superzemí a malých planét podobných Neptúnu. 

O Garikovi Israelianovi

Dr. Israelian, astrofyzik z Inštitútu astrofyziky na Kanárskych ostrovoch (Španielsko), je kreatívnym riaditeľom a duchovným otcom festivalu STARMUS. Od roku 1997 pracuje Israelian v IAC na Tenerife. V roku 1999 viedol spoluprácu, výsledky ktorej boli vydané v časopise Nature a ktorá priniesla prvý pozorovací dôkaz, že vďaka výbuchom supernov vznikajú čierne diery. Jeho výskum viedol k viacerým významným objavom, publikoval približne 500 článkov s viac ako 10 000 citáciami na témy od extrasolárnych planét a ich materských hviezd, masívnych superobrov, hviezd chudobných na kovy až po röntgenové dvojhviezdy s nízkou hmotnosťou, čiernymi dierami a neutrónovými hviezdami. V roku 2010 mu bola udelená Ambartsumianova cena za astrofyziku, fyziku alebo matematiku spolu s Michelom Mayorom a Nuno Santosom za výskum extrasolárnych planét a ich materských hviezd. 

O Davidovi Eicherovi

David Eicher je americký redaktor, spisovateľ a popularizátor astronómie a vesmíru. Od roku 2002 je šéfredaktorom časopisu Astronomy. Je autorom, spoluautorom alebo redaktorom 21 kníh o vede a americkej histórii a je známy tým, že ako 15-ročný stredoškolák založil časopis o astronomických pozorovaniach Deep Sky Monthly. Eicher je aj historik, ktorý sa venoval výskumu a písaniu o americkej občianskej vojne.

Vstupenky na podujatie je možné zakúpiť len formou Hometicket!

 


Ticketportal je garancia pravosti vstupeniek

Na stránkach spoločnosti Ticketportal si kupujete vždy originálne vstupenky na dané podujatie.

Spoločnosť Ticketportal nezaručuje pravosť vstupeniek zakúpených na sekundárnych portáloch predaja (napr. Viagogo), nemá s nimi nič spoločné a ani tento spôsob predaja nepodporuje.

Top